Коледните дръвчета в някои домове в САЩ тази година демонстрират повече нестандартност при избора на украса. Те изразяват в по-голяма степен личността на домакините и не са анонимен символ на коледното настроение, пише Асошиейтед прес.
Според търговците на дребно демографската група от тийнейджъри до хората на средна възраст изоставя преобладаващото зелено и червено в украсата, като използва повече розово и синьо, повече изкуствена кожа и пера.
Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград.
В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи.
По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречено „Молец – последното – 21.11.“.
Летяща кола, извисяваща се над сцената, голяма клетка, която се издига от пода, много светлинни ефекти, специално създадена сценография и впечатляваща хореография имаше в двучасовия спектакъл. „Мистерията на българските гласове“ бе специален гост на събитието в София. Хорът и дуетът представиха съвместната си нова песен „Вятъра“.
„Има как да се прави независимо, готино изкуство в България. Надяваме се, че ще има и други хора, които са се вдъхновили от това, че някакви две момчета на шега стигнаха до „Арена“ и затова с
Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.
Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
„В известен смисъл празничната украса за представителите на поколението Z е по-малко свързана с традициите и повече със себеизразяването. Това е техният собствен поглед върху Коледа, който отново е свързан с топлината и уюта, но с напълно модерен привкус“, казва дизайнерът Ерик Горансон.
Търговските вериги насърчават тази тенденция, като предлагат и модерна украса, чиито светлини и музикални ефекти могат да бъдат програмирани с приложение за мобилен телефон.
Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт.
Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.
Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“.
Диригент е Константин Добройков.
В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.
Райнер Хонек е род
Постановката „И верният отговор е…“ ще бъде представена в Брезник на 18 декември. Това съобщи секретарят на Народно читалище „Просвещение - 1870 г.“ в града Борис Борисов.
Пиесата ще бъде изиграна на сцената на големия салон на културната институция.
Представлението с участието на актьорите Луиза Григорова- Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева, е криминално-битова комедия. Нейният сюжет е актуален, съвременен и неочакван. Режисьор на постановката е Мартин Каров, музиката е на Свилен Ноев от група „Остава“. Сценографията е дело на Елис Вели.
Спектакълът „И верният отговор е…“ е представен премиерно в София в края на месец октомври в „Tеатро отсам канала“.
Тино „бутилира“ лятото в новата си песен „Жажда“. В началото на залязващото лято на 2024 година, в почивката на една музикална репетиция за предстоящите му концерти, певецът започва да създава музиката на това, което съвсем скоро ще се превърне в един от потенциалните му следващи сингли, разказват от „Орфей мюзик“.
Още същия ден Тино написва и текста на един дъх, но продължава да работи по звученето на песента в продължение на целия си традиционен варненски престой обратно у дома. Не след дълго е готов за нейното финализиране, за което се обръща към своя приятел и колега Искрен Тончев-Искрата, с когото вече са били в екип.
„Искрата е колкото артист и творец, толкова и майстор в аранжирането и продуцирането на музика. В това отношение се уч
Комедии и класика включва в афиша си през последния месец на годината Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Публиката ще може да види на 1 декември комедията на Сатиричен театър "Алеко Константинов" "Шаферки завинаги" с режисьор Владимир Люцканов. В главните роли са Албена Михова, Силвия Лулчева и Албена Павлова.
Спектакълът "Опит за летене" - от Радичков, ще бъде представен на 3-и декември. Режисьор е Недялко Делчев, а гост актьор е Алексей Кожухаров. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър.
Нова среща с героите на Владимир Левчев от "Крали Марко - Последната балканска легенда" предстои на 4 декември. Постановката е на Анастасия Събева. Спектакълът бе удостоен с "Аскеер" за костюмография на Елена Нацариду и с номинация за най-добро представление. В ролите на Крали Марко и Вила Самовила
Увеличава се асортиментът от изкуствени дръвчета, украсени с феерични лампички, гирлянди от изкуствени кристали и перли, както и панделки, напомнящи повече за концерт на Тейлър Суифт, отколкото за Коледа.
Компания от Тексас например предостави на клиентите си богат избор от розови, сини, черни и оранжеви изкуствени дръвчета, както и обърната с върха надолу елха.
Налице е и друга разлика при поколенията: по-младите искат да поставят празнично дърво във всяка стая, докато представителите на поколението Х са склонни да спазят обичая с една голяма елха във всекидневната.
Експертите твърдят, че преминаването към по-нестандартна празнична украса е започнало в разгара на пандемията от КОВИД-19, когато хората са се затворили в домовете си, отбелязва Асошиейтед прес.